Site Ekle - Reklam  Site Hakkında  E-Posta Grubu


 Ana Sayfa > Şantiye Anıları
Şantiye Anıları  

TMMOB. İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

YAPIREHBERİ.NET SİTESİ

İTÜ İNŞAAT FAKÜLTESİ YAPI İŞLETMESİ ANA BİLİM DALI

 

 

 

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi – İTÜ. İnşaat Fakültesi Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı – Yapı Rehberi.Net sitesi işbirliği ile “Şantiye Anıları Projesi”

 

Doğada her canlının bir hikayesi olduğu gibi yapıların da eskiz aşamasından teslim aşamasına kadar süren bir yapım hikayesi vardır. Her yapının bilinen bu hikayesinin yanısıra bir de zaman içinde gölgede kalan ama hatırlandığında da hatırlayanları yapım süreci içinde yaşadıkları ile tekrar buluşturan şantiye anıları vardır. İşte bu projenin çıkış noktası gelecek nesillere sadece yapıları değil, bu yapıların inşaası sırasında yaşanan anıların da aktarılmasını sağlayacak bir sistematiği oluşturmaktır. Projenin hedefi sistematiğin oluşturularak birikimin paylaşılmasını sağlayıp geleceğe taşınması ve dolayısıyla geleceğin inşaasına bir ölçüde olumlu katkıda bulunmaktır. Bu amaçla İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İ.T.Ü. İnşaat Fakültesi Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı ve Yapirehberi.net sitesi olarak bir çalışma başlattık.

 

“Şantiye Anıları” ismini verdiğimiz projenin temel hedefleri;

 

a)      Deneyimli inşaatcıların, genç ve deneyimsiz inşaatcılara vermek istedikleri mesleki mesajların verilmesi,

b)      İnşaat sektörüne özgü anıların bir araya getirilmesi,

c)      İnşaat sektöründe çalışan kişiler arasında kimi zaman gülerek, kimi zaman hayretle okuyabileceğimiz ortak paylaşımlarımızın ortaya konulması ve bu şekilde nesiller arasında köprüler kurmaktır.

 

Hepimizin kendi şantiyecilik yaşamına ilişkin olarak anlatabileceği bir öyküsü vardır. Tüm yapı sektörünü içeren bu proje ile derlenecek şantiye anıları yaşadığımız günlerin tarihi açısından değerli bilgiler içereceği gibi gelecek nesillerin bugünleri daha sağlıklı değerlendirmesini de sağlayacaktır.

 

Türkiye genelinde yapı sektöründe çalışan herkese açık olan bu proje, ortak geleceğimizi tasarlarken geçmiş deneyimlerin ve yaşantıların kitaplaşarak kalıcılığının sağlanmasının önemli olduğuna inanan kişi ve kurumların katılımıyla gerçekleştirilecektir.

 

Bu çerçevede projeye katılmak için, tüm inşaat sektörü üyelerinin iş hayatı ile ilgili başlarından geçen ilginç konulardaki anılarını 2 A4 normunda sayfayı aşmayacak biçimde en geç 15.03.2003 tarihine kadar internet üzerinden imo@imoistanbul.org.tr , anilar@yapirehberi.net ve kuruoglu@itu.edu.tr e-posta adreslerine, posta yolu ile ise İMO İstanbul Şubesi Halaskargazi Cad. No: 35/1 Harbiye 80230 İstanbul adresine isim soyad, ünvan, mezuniyet yılı, telefon ve posta adresi belirterek göndermesi yeterlidir. Ayrıca yazı dışında ses kaydı biçiminde de projeye katılabileceğiniz gibi, İMO İstanbul Şubesi ile irtibat kurarak ses kaydı yapmamız için de başvurabilirsiniz. Ses kayıdı yapılmış kasetlerinizi ise posta yolu ile İMO İstanbul Şubesi adresine gönderebilirsiniz.

 

Gönderilen bu yazılar derlenerek bir kitap haline getirilecektir. (*) Bu kitapta anısı ile katılan herkese ait bir bölüm bulunacaktır. Nisan 2003’de IMO İstanbul Şubesi tarafından düzenlenecek bir tanışma toplantısı ile katılımcıların da bulunacağı bu çalışmanın sonucunu hep beraber kutlamayı planlıyoruz.

 

Bu projenin inşaat sektörünün sosyalleşen, deneyimlerini aktaran bir sektör olduğunu göstermesi açısından önemli bir fırsat yarattığını düşünüyor, destekleriniz için şimdiden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Saygılarımızla,

 

Proje Yürütücüleri

 

İMO İstanbul Şubesi Adına

Yapirehberi.net Yöneticisi

İ.T.Ü. İnşaat Fakültesi Yapı İşletmesi

İnş. Müh. Rezan BULUT

İnş. Müh. Cem KAFADAR

Ana Bilim Dalı Adına

Sekreter Üye

 

Dr. İnş. Müh. Murat KURUOĞLU

 

(*) Gönderilen yazıların yayınlanıp, yayınlanmama hakkı proje yürütücülerine ait olup, yazarlarına herhangi bir telif ücreti ödenmeyecektir. Yazarlar yazılarını gönderirken bu koşulları kabul ettiklerini kabul ve beyan etmiş sayılırlar.


Eğitim - Firmalar - Yapı malzemeleri - Uygulamalar - Mimarlık Mühendislik - Konulara göre indeks - Mevzuat - Mesleki Kuruluşlar - Dünyadan Linkler - Fuarlar - Proje Yönetimi - Yapılar - Ünlü Mühendisler - Diğer